- W tej wspaniale ilustrowanej pracy autor analizuje najważniejsze przykłady wyobrażeń potworów morskich na mapach powstałych w Europie, poczynając od pierwszych mappae mundi z X w., aż po nowożytne mapy z końca XVI w.
"Potwory morskie ze średniowiecznych i renesansowych map"
Chet Van Duzer, laureat stypendium Kislaka, niedawno ukończył pracę w Centrum Johna W. Kluge’a w Bibliotece Kongresu, gdzie analizował Carta Marina Martina Waldseemüllera z 1516 r. Obecnie otrzymał stypendium na badania w Bibliotece Johna Cartera w Providence w stanie Rhode Island. W swoich pracach koncentruje się na średniowiecznych i renesansowych mapach, o których wiele pisał w licznych czasopismach, takich jak „Imago Mundi”, „Terrae Incognitae” oraz „Word & Image”. Jest również autorem pracy Johann Schöner’s Globe of 1515: Transcription and Study, wydanej w 2010 r. przez Amerykańskie Towarzystwo Filozoficzne, będącej szczegółową analizą pierwszego globusa, który ukazywał Nowy Świat; a także (wraz z Johnem Hesslerem) Seeing the World Anew: The Radical Vision of Martin Waldseemüller’s 1507 & 1516 World Maps (2012).
Potwory morskie pojawiające się na średniowiecznych i renesansowych mapach są jednym z najbardziej przykuwających uwagę elementów. Zagadnienie to nigdy jednak nie zostało dokładnie przebadane, mimo że jest ono istotne nie tylko z punktu widzenia historii kartografii, sztuki i ilustracji o tematyce zoologicznej, ale także geografii cudowności i postrzegania oceanu w świecie Zachodu. Co więcej, potwory morskie ukazane na mapach mogą dostarczyć ważnych informacji na temat źródeł, wpływów i metod pracy kartografów, który je rysowali i malowali.
W tej wspaniale ilustrowanej pracy autor analizuje najważniejsze przykłady wyobrażeń potworów morskich na mapach powstałych w Europie, poczynając od pierwszych mappae mundi z X w., aż po nowożytne mapy z końca XVI w. Potwory morskie pojawiające się na średniowiecznych i renesansowych mapach są jednym z najbardziej przykuwających uwagę elementów. Zagadnienie to nigdy jednak nie zostało dokładnie przebadane, mimo że jest ono istotne nie tylko z punktu widzenia historii kartografii, sztuki i ilustracji o tematyce zoologicznej, ale także geografii cudowności i postrzegania oceanu w świecie Zachodu. Co więcej, potwory morskie ukazane na mapach mogą dostarczyć ważnych informacji na temat źródeł, wpływów i metod pracy kartografów, który je rysowali i malowali. Książka ta przez wiele lat będzie klasyczną pozycją związaną z tą tematyką.
Recenzje
Niezrównane studium wspaniałej i często pomijanej średniowiecznej i renesansowej tradycji artystycznej.
Vicki Ellen Szabo, „Nautical Research Journal”
Autor jest prawdziwym encyklopedystą w dziedzinie kartografii historycznej, z mistrzowskim zacięciem do komparatystyki. Skrupulatnie zadbał o szczegóły, dostrzegając nawet najmniejszą krotochwilę umieszczoną pośród fal.
Marina Warner, „New York Review of Books”
Książka Cheta Van Duzera jest zabawną i wdzięczną pracą przeznaczoną dla zwykłych czytelników, a jednocześnie wspaniałym źródłem sprawdzonych informacji dla badaczy.
Alessandro Scafi, „Times Literary Supplement”,
Naprawdę urocza książka, która pobudzi wyobraźnię każdego, kto spojrzy za burtę na fale, które mogą skrywać niemal wszystko.
Sam Llewellyn, „The Marine Quarterly”
Potwory morskie ze średniowiecznych i renesansowych map to wyjątkowo urocza książka, w której wspaniale pogodzono rozległe badania naukowe z licznymi, doskonale dobranymi ilustracjami.
Ruth Watson, „The Globe”
Stron: 144
Wydanie: 1
Oprawa: miękka
Data wydania: 2022
ISBN: 9788366846326
Format: 21.0x24.0cm